RADNIČKI 1923 – SMEDEREVO 3:0

11. septembar 2011. SPORT – Fudbaleri kragujevačkog superligaša prijatno su iznenadili domaće gledaoce dobrom igrom i prvom pobedom, i to ubedljivim rezultatom, u susretu sa višegodišnjim rivalom iz Smedereva. U izvanrednom sportskom ambijentu, uz bučno navijanje „crvenih đavola“ i brzom i efikasnom igrom u prvom poluvremenu, Radnički 1923 je razbio iluziju Smedereva da u Kragujevcu može da ponovi uspeh sa gostovanja u dva prva kola Superlige.

Ključni momenat, po mnogim mišljenjima, koji je odlučio ishod utakmice, odigrao se u četvrtom minutu. Kapiten gostiju Nikola Ćeran, od koga se više očekivalo, prebacio je loptu prema Nikoli Trujiću, a domaća odbrana neuspelom ofsajd-zamkom ispala iz igre, tako da se „desetka“ gostiju našla oči u oči sa Čančarevićem. Napadač Smedereva pokušao je da zaobiđe golmana Radničkog, koji je vrhom prstiju uspeo da mu skine loptu sa noge i zaštiti svoju mrežu. Od tada domaći fudbaleri, kao da su dobili krila, kreću u silovite napade, koje su pretvorili u tri pogotka.

Novo uzbuđenje za gledaoce, ali pred golom gostiju, bilo je samo dva minuta kasnije. Spalević je bio u šansi, ali je ispred njega štoper Smedereva Miović izbio loptu u korner. Posle izvođenja prekida sa ugla Milošković je glavom šutirao, ali je prečka zaštitila mrežu.

U 11. minutu erupcija radosti gledalaca na Stadionu „Čika Dača“. Domaći tim je došao u vođstvo, a seriju pogodaka otvorio Ivan Obrovac. Bek Petar Pavlović je centrirao sa desne strane, a novajlija u domaćem timu preciznim udarcem glavom loptu šalje u nebranjeni deo mreže. Na drugi pogodak nije se dugo čekalo. Ošamućeni gosti pokušavali su da se vrate u igru, ali ih je dotukao drugi pogodak najboljeg kragujevačkog strelca i izuzetnog borca na utakmici Darka Spalevića. Opet je bio asistent Pavlović, koji je sa desne strane loptu po zemlji uputio u protivnički peterac, gde se našao Spalević i loptu poslao pored golmana Smederevaca Dejana Rankovića. Tako je Spalević postigao svoj treći pogodak u ovoj sezoni.

Kada je na semaforu isticao 30. minut već je bilo 3:0 za kragujevački tim. Malo ko je očekivao da će tako brzo moći da se slomi otpor smederevskih „oklopnika“, koji su se u dosadašnjem delu prvenstva odlikovali dobrom igrom na gostovanjima, na kojima su zabeležili dve pobede. Akcija je išla preko leve strane, na kojoj su Ljubo Nenadić i brzonogi mladi reprezentativac Filip Kostić, pravili najviše problema gostujućoj odbrani. Kostić je izašao pred golmana i oštro šutirao u suprotni ugao, ali Ranković uspeo loptu da kratko odbije do Miloškovića kome nije bilo teško da sa ivice peterca zatrese mrežu. Verovalo se tada da će gosti pretrpeti pravu katastrofu. Bilo je i šansi, ali ne i golova. Samo tri minuta kasnije Kostić je pokušao da dobaci loptu do Miloškovića, ali je golman presekao njen put i šansa je propala. Kapiten Željko MIlošević, pored sjajne igre u odbani sa visokim Tintorom, u 39. minutu posle kornera, koji je izveo Kostić, glavom je loptu poslao tik pored stative.

U drugom poluvremenu, valjda i zbog sparnog vremena, ali i istrošene snage u prvom delu susreta, opao je tempo, koji su diktirali domaći igrači. U 54. minutu gosti su preko Stojanovića pokušali da ugroze Čančarevića, ali je spretniji bio Tintor i izbio loptu. Uzvratio je Spalević, ali je bek gostiju blokirao njegov udarac i izbio loptu u korner. Pokušao je i Brković da iznenadi golmana Kragujevčana, ali je njegov udarac glavom Čančarević zaustavio sa sedam-osam metara. Na drugoj strani Binić, koji je zamenio Miloškovića od početka drugog poluvremena, šutirao je pored gola. U 78. minutu poništen je gol Spalevića zbog navodnog ofsajda, na intervenciju pomoćnika Ivana Mrkića iz Kosovske Mitrovice, koji je svojim odlukama u nekoliko navrata izazvao zvižduke gledalaca.

Rezervista Smedereva Jovan Vučinić dva puta je pokušao da iznenadi golmana Čančarevića, ali nije uspeo. U finišu utakmice Kostić, Binić i Spalević su šutirali, ali se mreža Rankovića nije zatresla i na kraju je ostao rezultat iz prvih pola sata igre. Ipak, gledaoci su dugotrajnim aplauzima propratili završetak utakmice i prvu pobedu Radničkog u Superligi, kod kuće. Svi fudbaleri su otišli prema južnoj tribini zahvalili se svojim vernim navijačima „crvenim đavolima“ za veliku podršku, koja nije izostala ni u ovom susretu.

Trener gostiju Dragan Đorđević, sportski je priznao poraz i na konferenciji za novinare, posle utakmice, čestitao domaćinu na zasluženoj pobedi.

– Pre ove utakmice rekao sam mojim igračima da što pre zaborave poraz od Crvene zvezde i okrenu ovom malom derbiju bistre i trezvene glave. Međutim, oni nisu odigrali disciplinovano kako smo se dogovorili. Olako smo primili golove, ali mislim da je ključni momenat bio na početku utakmice kada naš napadač Trujić nije iskoristio šansu da dovede Smederevo u vođstvo. Posle toga sve je propalo što smo se dogovarali u svlačionici i utakmica je otišla u drugom smeru. Ovo su mladi momci i ja ću uveć biti iza njih i kada pobeđuju i kada gube. Dobro ćemo analizirati ovu utakmicu, ali mi se okrećemo sledećem susretu kao da se ništa nije desilo – rekao je trener Smedereva Đorđević.

Slavenko Kuzeljević imao je razloga za zadoivoljstvo. Njegova ekipa je pobrala aplauze gledaoce i osvaojila tri planirana boda.

– Čestitam akterima ovog susreta na viteškom držanju i prikazanoj igru u teškim uslovima zbog sparnog vremena. Kompeltan ambijent na utakmici je bio na zavidnom nivou. Slažem se sa kolegom Đorđevićem da je odbrana Čančarevića na početku okrenula utakmicu u drugom smeru.

Mi smo na vreme postigli golove i, što je bitno, pobedili smo jedno kvalitetno Smederevo, tim koji ima ambicije i perspektivu. Ovo će biti podstrek našim momcima da nastave dalje u ovakvom ritmu. Ono što je najvažnije, upisali smo tri velika boda koji nas udaljavaju iz opasne zone, u koju Radnički, nadam se, nikada neće doći. Okrećemo se narednom protivniku, gostovaćemo u Borči kod Beograda, odakle očekujemo da se vratimo neporaženi – poručio je Kuzeljević.

Posle ove pobede Raddnički 1923 je na petom mestu sa samo bodom manje od Partizana, Crvene zvezde i Hajduka koji su u vođstvu, s tim što Kuljani imaju utakmicu manje.