Turistička strategija na čekanju


18. februar 2017. DRUŠTVO – Izvor: Politika – Turistička organizacija Smedereva od Nove godine praktično ne postoji, a postupak likvidacije nekadašnjeg nosioca turizma u ovom kraju je u toku.

Ovo javno preduzeće otišlo je u istoriju na osnovu odluke lokalnog parlamenta pred sam kraj 2016. godine.

Umesto njega, vlast je ponovo aktivirala JP „Smederevska tvrđava”, gradsku firmu koja je osnovana pre sedam godina, u vreme vladavine DS-a, s osnivačkim kapitalom kojem se danas ne zna trag.

Kako je ovo preduzeće preživelo do danas, uprkos odluci da se ugasi, očito je samo stvar spleta administrativnih okolnosti.

Kako god, u ovoj godini „Smederevska tvrđava” zauzela je novo-staro mesto.

Na starom mestu, međutim, nisu ostali svi zaposleni. Osmoro njih ostalo je bez posla, iako je prvobitno najavljen otkaz za šestoro. U novo javno preduzeće internim konkursom prešlo je 14 od ukupno 22 radnika bivše Turističke organizacije.

Koliko je njih angažovano direktno u turističkim poslovima i da li je to konačan i dovoljan broj zaposlenih u JP „Smederevska tvrđava”, ostali smo uskraćeni za odgovore.

Iako je tražio pitanja napismeno, Goran Jovšić, v. d. direktora, na većinu nije odgovorio.

Tako je izostao i komentar o stručnosti onih koji su preostali, s obzirom na to da je gradonačelnica Smedereva Jasna Avramović za većinu radnika TO kazala da ne znaju svoj posao, a pojedini čak ne znaju ni koje spomenike Smederevo ima, niti gde se nalaze.

Umesto da odgovori na desetak konkretnih pitanja, Jovšić je konstatovao da je odlukom o osnivanju JP „Smederevska tvrđava” grad Smederevo, poput Čerčila kad su mu zamerali preveliko angažovanje na zaštiti kulturnih dobara prilikom bombardovanja Londona, na najbolji način odgovorio na pitanje: „A šta ćemo čuvati nego kulturu?”

– Kao jedna od najatraktivnijih lokacija u našoj zemlji, Smederevska tvrđava će početkom proleća ugostiti RTS, u čijoj će produkciji biti realizovano snimanje serijala o dinastiji Nemanjić. Time će tvrđava postati još vidljivija u medijskom prostoru i interesantnija na turističkom tržištu. Ulepšavamo je i doterujemo da spremna ugosti više desetina hiljada domaćih turista i mnogobrojne već ugovorene grupe iz inostranstva, ali i svakodnevne šetače i rekreativce – napisao je Jovšić.

U nameri da saznamo kako namerava da sprovede aktuelnu gradsku strategiju turizma, u kojoj je za Smederevo ključno izmeštanje luke i industrijskog koloseka iz centra, pitali smo kada se to očekuje i zašto na dunavskom pristanu, postavljenom pre pola godine, još nije pristao nijedan brod, niti je stigao neki turista.

– Od prošle godine u Smederevo se može doći kako se odvajkada i dolazilo i kako je najlepše – Dunavom, jer je postavljen pristan koji svojim tehničkim karakteristikama odgovara najzahtevnijim međunarodnim standardima. Kad se na ovo dodaju i naša očekivanja da će tokom ove godine početi realizacija izmeštanja železničkih koloseka ispred samog ulaza u tvrđavu, kao i da se nastavlja rekonstrukcija kamenih bedema i kula, slobodno možemo reći da se sigurno krećemo ka svom cilju – tvrđavi dostojnoj svoje slavne prošlosti.

Da li, poput samog naziva novog-starog javnog preduzeća, svi turistički putevi u Smederevu vode jedino u tvrđavu? Računa li grad na Dunavu na još neke adute u turizmu i ko će se njima baviti?

Ako je već ugašeno javno preduzeće koje se u aktuelnoj strategiji o razvoju turizma pominje kao glavni stožer, a ta privredna grana kao budućnost Smedereva, onda firma-naslednica mora da preuzme tu ulogu.

Piše: Olivera Milošević