Smederevo – Radnički 1923 1:2 (1:1)

18. mart 2012. SPORT – Stadion: Gradski. Gledalaca: oko 4.000. Sudija: Vlado Glođović (Vrbas). Pomoćnici: Branko Pavlović (Zrenjanin) i Dejan Potočan (Vršac). Strelci: Brašanac u 14. minutu za Smederevo, Rosić u 9. i Spalević u 48. minutu za Radnuički 1923. Žuti kartoni: Miović, Momić (Smederevo), Nedović, Mutavdžić, Kostić (Radnički 1923).

SMEDEREVO: Ranković, Milosavljević, Miović, Brković, Boljević, Adamović (Momić), Jerinić (Stanić), Krčamarević, Brašanac, Stojanović, Živković (Jelovac).

RADNIČKI 1923: Čančarević, Pavlović, Nenadić, Tintor, Rosić ( Kosorić), Nedović, Mutavdžić (S. Petrović), Milošković (Simić), Kostić (Ristić), Spalević.

IGRAČ UTAKMICE: Darko Spalević (Radnički 1923).

Fudbaleri kragujevačkog superligaša nastavljaju dobru seriju i u prolećnom delu prvenstva. Posle pobede u susretu sa Javorom na svom terenu, oni su juče trijumfovali prvi put u ovoj sezoni na gostovanju, i to kod starog rivala – Smedereva. U borbenoj igri, sa mnogo trčanja i velike želje za pobedom, savladali su veoma čvrstu ekipu smederevskih „oklopnika“ Odluku o pobediku doneo je najbolji strelac Superlige Darko Spalević, 13. pogotkom u ovoj sezoni. Ovom pobedom Radnički 1923 se učvrstio na četvrtom mestu, ali sada sa šest bodova prednosti u odnosu na prvog pratioca ekipu Spartak Zlatibor vode.

Kragujevačani su juče dobro počeli meč u Smederevu, bodreni velikom grupom svojih navijača. Bio je to susret mnogo sta trčanja i borbenosti igrača na obe strane. Gledaoci su videli i više šansi, od kojih je kragujevački tim iskoristio dve i zabeležio veoma važnu pobedu. Međutim, domaći igrači su prvi pripretili, u 4. minutu, ali je Čančarević dobro intervensisao. Samo pet minuta kasnije Radnički 1923 je kaznio propuštenu priliku da domaći tim dođe do rezultatske prednosti i prvu šansu pretvorio u gol. Posle dobro izvedenog kornera lopta je odbijena do mladog reprezentaivca Lazara Rosića, koji u timu Kragujevčana zamenjuje štopera i kapitena Željka Miloševića. On je preciznim udarcem skoro sa linije 16 metara pogodio cilj za vođstvo od 1:0. Međutim, radost kragujevačkih fudbalera i njihovih navijača, koji su doputovali u Smederevo u velikom broju, preko 500, trajala je kratko. Samo pet minuta kasnije, Darko Brašanac, iz slobodnog udarca, pogađa nebranjen deo mreže loše postavljenog golmana Čančarevića i poravnava rezultat na 1:1. Ređaju se potom šanse na obe strane. Mladi Filip Kostić pokušao je dva puta da ponovo dovede goste u vođstvo, ali bezuspešno. Na drugoj strani, strelac pogotka za Smederevo Brašanac iz drugog prekida nije uspeo da sa savlada golmana Radničkog 1923, koji je sigurno intervenisao.

Dobru priliku u 37. minutu nije iskoristio Brković, jer je njegov šut glavom Čančarević uspeo da izbije preko prečke. Samo minut kasnije povredio se mladi Rosić, pa je mesto ustupio novajliji u redovima Kragujevčana Aleksandru Kosoriću, koji je debitovao u dresu Radničkog 1923. Najpovoljniju šansu u prvom poluvremenu propustio je da dovede Smederevo u vođstvo, propustio je Krčmarević, kada je loptu glavom poslao u gol, ali se isprečila prečka. Ovaj promašaj mogao je da kazni Stefan Nedović, neposredno pred odlazak na odmor, ali je u situaciji kada je izašao pred golmana loše šutirao pored same stative.

U drugom poluvremenu, Kragujevčani su u 48. minutu iskoristili kontranapad i preko Darka Spalevića postigli i drugi pogodak, što se ispostavilo kao dovoljno za osvajanje tri boda. Kostić je sa leve strane lobovao golmana, a iskusni strelac glavom loptu poslao u praznu mrežu. Bio je ovo trinaesti pogodak najboljeg strelca Superlige Spalevića i drugi u ovom delu prvenstva. Tako je ovaj iskusni napadač ispunio obećanje dato „Šumadiajpressu“ posle pogotka sa Javorom da će „biti golova“ i u Smederevu.

U nastavku igre, bilo je više prilika za promenu rezultata na obe strane, ali su mreže ostale netaknute. Domaćin je ulagao maksimalne napore da dođe, bar, do izjednačenja, ali je odbrana kragujevačkog superligaša uspešno otklanjala opasnost ispred svog gola. Kragujevačni su imali sreće u 75. minutu kada je Adamović umesto mreže pogodio prečku, a odbijena lopta od zemlje završila u rukama Čančarevića. Kada se sve uzme u obzir Radnički 1923 je zasluženo pobedio, iako je i domaći tim imao šanse za bolji rezultat.
Posle utakmice trener Kragujevčana Slavenko Kuzeljević bio je zadovoljan igrom i rezultatom svoje ekipe, ali je priznao da je njegov tim i sreća pratila.

– Osvojili smo tri kapitalna boda u zanimljivoj utakmici sa mnogo borbenosti i trčanja za šta igrači zaslužuju pohvale. U pojedinim momentima imali smo i sreće prilikom šansi Smedereva, a uspeli smo da postignemo i dva gola i pored pehova koji nas prate. Ostaje mi da čestitam igračima na zalaganju, a Smederevu da poželim mirniju završnicu prvenstva – rekao je strateg Radničkog 1923.

I trener domaće ekipe Dragan Đorđević zadovoljan je igrom svoje ekipe, ali ne i rezultatom, što je i razumljivo kada se izgubi i to na svom terenu.

– Znali smo ko je Radnički i da nije slučajno na mestu koje zauzima u vrhu tabele i dobro smo se pripremili. Nismo iskoristili svoje šanse, a primili smo i dva nesrećna gola. Nemam na čemu da zamerim mojim igračima, osim na odsustvu koncentracije kada je trebalo da iskoriste šanse. Iz utakmica sa ovako jakim protivnicima, koje mojim igračima predstavlja novo iskustvo, ostaje da izvučemo pouke – ovenio je trener Smedereva Đorđević.

U 19. kolu Superlige Srbije juče je odigrano još šest utakmica u kojima su postignuti sledeći rezultati: Borac – Hajduk 0:0, BSK – Crvena zvezda 1:4, Javor – Metalac 1:1, Spartak Zlatibor voda – Novi Pazar 1:0, Vojvodina – Sloboda Point 2:0 i Partizan – Jagodina 4:0.

Susret Rad – OFK Beograd odigraće se danas sa početkom u 14,30 uz televizijski prenos. U vođstvu je Partizan sa 50, Crvena zvezda je druga sa 44, Vojvodina treća sa 38, a Radnički 1923 četvrti sa 36 bodova.

U narednom, Radnički 1923, u subotu, na Stadionu „Čika Dača“, dočekuje BSK iz Borče. U ostalim susretima sastaju se: Hajduk – Partizan, Jagodina – Rad, OFK Beograd – Vojvodina, Sloboda P – Spartak ZV, Novi Pazar – Javor, Metalac – Smederevo i Crvena zvezda – Borac.

Autor / izvor: M. Jovičić