Zašti u Smederevu nema “Smederevke”?


05. septembar 2016. PRIVREDA – Izvor Blic – Smederevka, autohtona domaća sorta grožđa, gaji se u Makedoniji, Bugarskoj, Grčkoj, Turskoj, Rusiji, Moldaviji, ali je sve manje ima u samom Smederevu.

Svuda u svetu gradovi po čijem imenu je kršteno neko vino time se hvale, takav bi slučaj, valjda, trebalo da bude i sa Smederevom. Međutim, sve je manje smederevske „smederevke“, i vina i grožđa od kojeg se pravi.

Ako želite da u smederevskim prodavnicama kupite flašu „smederevke“ proizvedene u ovom kraju, teško ćete je naći. Ima one iz Kruševca, sa Fruške gore, iz doline Timoka, čak najviše makedonske, iz Tikveša. Tek u jednoj specijalizovanoj prodavnici uspeli smo da nađemo lokalnu.

– Na području Podunavskog regiona figurira brojka od 1.000 hektara pod vinogradima, a ja lično mislim da nema više od 800. Dominantne su konzumne sorte, one koje idu u upotrebu u svežem stanju, a smederevka se gaji na oko 300 hektara – kaže inženjer voćarstva i vinogradarstva Boban Marković iz Poljoprivredne stručne službe u Kolarima.

Nekada je na ovom području, tvrde stari vinari, bilo 7.000 hektara pod vinogradima, a smederevka je preovladavala. Njeno nestajanje počelo je, objašnjavaju oni, kada su kupci polovinom prošlog veka počeli da traže vina od uvoznih, skupljih grožđa. Cena smederevke je padala, a proizvođačima nije trebalo mnogo: neki su se preorijentisali na sorte otmenih imena, a drugi su iskrčili vinograde i posadili voće koje se bolje plaćalo. Koliko je smederevke preživelo, teško je utvrditi pošto ima još jedna začkoljica zbog koje se ne zna koliko ima vinograda pod tom sortom. Po zakonu, svaki proizvođač sa 10 ari pod vinovom lozom mora da se upiše u vinogradarski registar. Za to treba sila papira, što sve košta.

– Imam vinograd sa smederevkom u Drugovcu, u kooperaciji, ali sam krenuo i s jednim na Zlatnom brdu koji uskoro prvi put treba da rodi. Tako od iduće godine više nećemo morati da nabavljamo „smederevku“, imaćemo sopstveni proizvod – kaže Dragan Vasić iz Vinarije „Janko“, jedine ovdašnje koja „smederevku“ pravi i prodaje pod tim imenom.

Jer zbog para se, da čovek ne poveruje, u prodaji nalazi i vino koje jeste „smederevka“, ali to ne piše na etiketi.

– Piše samo „belo“, a u flaši je „smederevka“, pravljena po tradicionalnoj recepturi. Ne možemo zbog propisa da napišemo da je vino iz Vodnja, piše samo da je proizvođač vinarija „Vodnjanka“, jer je i geografsko poreklo zaštićeno. To je komplikovana procedura i nama se zbog količine koju proizvodimo ne isplati da u nju ulazimo – kaže Maja Ilić, četvrta generacija vodnjanskih vinogradara, zašto je njena „smederevka“ u prodaji takoreći inkognito.

Inače, rodno mesto „smederevke“ je upravo spomenuto Zlatno brdo, originalnim imenom – Mons Aureus. Tu je rimski imperator Marko Aurelije Prob, kao i na obroncima Fruške gore, u trećem veku posadio prve čokote vinove loze kod nas.

U susret Smederevskoj jeseni, koja se održava narednog vikenda, u Muzeju u Smederevu otvorena je izložba „Tri boje vina“. Autorke su Aleksandra Maran Stevanović i Desa Đorđević Milutinović iz Prirodnjačkog muzeja u Beogradu. Na izložbi je prikazan put vinove loze kroz prostor i vreme, s posebnim naglaskom na istorijat vina u smederevskom kraju, uz nezaobilaznu priču o „smederevki“.