Solidni rezultati na mitingu „Velika nagrada Novog Sada“

16. jun 2017. SPORT – Smederevski strelci Petar Adamović, Veljko Ilić, Natalija Tasić i Nikola Simić na mitingu „Velika nagrada Novog Sada“ ostvarili su solidne rezultate, ali nedovoljne za plasman u finale i eventualnu borbu za odličja. Svi su učestvovali u disciplinama malokalibarskog programa za pištolj i pušku, a Veljko Ilić i vazdušnom puškom.

Na sve popularnijem međunarodnom turniru „Velika nagrada Novog Sada“, koji je održan proteklog vikenda, strelci „Smedereva“ zabeležili su solidne rezultate, ali nedovoljne za plasman u finale i eventualnu borbu za odličja. Veljko Ilić se jedini od naših strelaca takmičio i u disciplinama vazdušnog i malokalibarskog programa.
Na takmičenju vazdušnom puškom naš strelac se sa 615,3 kruga plasirao na šesto mesto u kategoriji juniora u kojoj nije bilo finala, a medalje su osvojili Lazar Kovačević (SK „Jagodina 92“) – 624,8, Stevan Jovanović (SK „Čika Mata“ Kragujevac) – 624,5 i Georgi Kanev iz Bugarske 617,4. U kategoriji seniora sa tim rezultatom Ilić je bio trinaesti. U finale je vodilo 617,9 krugova. Pobedio je italijanski strelac Đuzepe Pio Kapano 246,6, a druge dve medalje pripale su domaćim strelcima, ponovo srebrna Stevanu Jovanoviću 246,2 i bronzana Dejanu Pešiću (SD „Pančevo 1813“) – 224,9. Najbolje rezultate u kvalifikacijama su imali bugarski olimpijac Anton Rizov 628,4, Italijan Lorenco Baći 625,5 i Lazar Kovačević 624,8 krugova. Takmičilo se 13 juniora i 27 seniora.
U trostavu 3 puta 40 metaka Veljko Ilić je sa 1134 kruga bio takođe, šesti junior. U toj kategoriji Lazar Kovačević sa 1165 krugova je osvojio još jednu zlatnu medalju, a Stevan Jovanović sa 1152 kruga bronzanu. Srebro je pripalo talentovanom mađarskom reprezentativcu Zalaru Pekleru sa 1159 krugova. U kategoriji seniora Ilić je bio petnaesti. Pešić (456,7) i Jovanović (453,2) su ponovo osvojili medalje, a bronzanu Baći (442,2). U kvalifikacijama najbolje rezultate su imali Baći 1170, Pešić 1167 i Kovačević 1165 krugova. Takmičilo se 14 juniora i 24 seniora.
U disciplini 60 metaka iz ležećeg stava sa 604,5 krugova Ilić je bio deveti junior, a medalje su podelili: Zalar Pekler sa 622,2 kruga, Lazar Kovačević sa 612,0 i Dimitrije Gaćeša (SK „Mladost“ Inđija) sa 611,3 kruga. U seniorskoj konkurenciji Ilić je bio tik ispod svog trenera Nikole Simića koji je sa 604,8 krugova bio 24. Za finale je  trebalo 615,6 krugova, a sve tri medalje pripale su strancima: zlato je osvojio Gaj Starik iz Izraela (249,3), srebro Anton Rizov (248,3), a bronzu Ivica Štritof (224,5) iz Hrvatske.  Najbolje kvalifikacione rezulatate imali su: Zalan Pekler 622,2, i Italijani Simon Weithaler 621.0 i Lorenco Baći 620.7. Takmičilo se 15 juniora i 32 seniora.
I Natalija Tasić se takmičila u obe discipline mk puškom. U trostavu 3 puta 20 metaka bila je 20. juniorka sa 553 kruga. Medalje su osvojile Tai Engler iz Izraela sa 579 krugova i naše reprezentativke Milica Babić sa 576 i Sanja Vukašnivić sa 575 krugova.  Kod seniorki medalje su otišle u Hrvatsku, olimpijki Snježani Pejčić (456) zlatna, Izrael Tal Engler (453,3) i Italiju Martini Zivijani (441,4). U finale je vodilo 577 krugova, a najbolje kvalifikacione rezultate imale su Tatjana Perec iz Hrvatske i Klavdija Jerovšek iz Slovenije po 580 krugova i Esmari Van Reinen iz Južne Afrike sa krugom manje. Takmičilo se 20 juniorki i 42 seniorke.
U disciplini 60 metaka ležeći Tasićeva je bila 18. juniorka sa 596,2 kruga. Prve tri su: Tal Engler  619,9, Amerikanka Samanta Li Peterson 614,0 i Slovenka Lia Lazar 612,9. Dame ne pucaju finale u ovoj disciplini, a medalje su osvojile Esmari Van Reinen 620,8, domaća takmičarka Tijana Kolarik 620,3 i Bugarka Janina Stancheva 620.0. Tasićeva je bila 39. Takmičilo se 20 juniorki i 42 seniorke.
Jedini naš predstavnik pištoljem Petar Adamović bio je četvrti i kategoriji juniora sa 509 krugova. Medalje su osvojili Kiril Kirov iz Bugarske sa 545 krugova, Leon Luka Čelić sa 540 i Borna Butković sa 512 kugova, obojica iz Hrvatske. Adamović je bio dvanaesti senior sa tim rezultatom, a u finale se ulazilo sa 535 krugova. Srpski reprezentativac Duško Petrov (SD „Aleksa Dejović“ Užice) pobedio je (231,0), drugi je bio Samuil Donkov iz Bugarske (230,1) i treći Željko Posavec iz Hrvatske (203,3). Takmičilo se 4 juniora i 14 seniora.
Na međunarodnom turniru „Velika nagrada Novog Sada“, koji je održan u isto vreme kada i Svetski kup u Gabali u Azerbejdžanu, učestvovali su strelci iz petnaest zemalja, a domaći takmičari su osvojili 22 medalje od kojih je osam zlatnih.
Naredni vikend rezervisan je za regionalna takmičenja malokalibarskim oružjem, koja su kvalifikaciona za državno prvenstvo, a pored ovih strelaca, za „Smederevo“ će još nastupiti i Nemanja Adamović u disciplini 60 metaka ležeći. Prvenstvo Centalne Srbije održaće se na malokalibarskom strelištu u Kragujevcu.