Peter Kamaraš tužio Srbiju


10. februar 2018. PRIVREDA – Izvor: Politika – Ugovor sa Peterom Kamarašem o profesionalnom upravljanju „Železarom Smederevo”, koji je potpisan 21. marta 2015. godine mogao bi skupo da košta srpske poreske obveznike. Kako „Politika” nezvanično saznaje, Kamaraš je protiv Republike Srbije pokrenuo arbitražni postupak, jer smatra da ugovor koji je naša država potpisala sa HPK „Inženjeringom”, nije ispoštovan. Juče nije bilo moguće saznati koliku odštetu traži bivši profesionalni menadžer „železare”.

Uprkos tome što je za sobom ostavio gubitak od 144 miliona evra, Kamaraš smatra da je u ovom slučaju on oštećena strana. Ugovor sa Kamarašem rukovodstvo smederevske čeličane raskinulo je u julu 2016. godine, nakon dolaska kineskog „Hestila” u Smederevo.

Država Srbija je HPK „Inženjeringu” zahvalila na saradnji, jer kako je tada navedeno, ta firma „nije ispunjavala obaveze dogovorene po ugovoru”. Kamaraš je, sa druge strane, u to vreme očekivao da će, po tom istom ugovoru biti nagrađen, i da će mu biti isplaćen bonus.

U julu 2016. godine Kamaraš je razgovoru za „Politiku” rekao da njegov ugovor ističe onog dana kad formalno-pravno kompanija pređe u ruke „Hestila”.

„Uspešno smo završili posao”, rekao je tada Kamaraš i dodao da Kinezi na njega računaju u velikoj meri. Ipak, 26. jula ugovor je raskinut, a „Hestil” nije naknadno angažovao HPK „Inženjering. Na pitanje da li očekuje da za svoj rad dobije i bonus, Kamaraš je u razgovoru za „Politiku” izjavio da sa predstavnicima Vlade Srbije „uopšte nije razgovarao o tome”.

Javnost, međutim, nikada nije videla ugovor koji je Kamaraš potpisao sa državom.

Prvi zahtev za dobijanje kopije ovog ugovora zaključenog Ministarstvu privrede podnela je organizacija „Transparentnost Srbija”. I to samo tri dana po njegovom zaključivanju. S obzirom na to da ugovor nije dostavljen, „Transparentnost” se obratila povereniku za informacije od javnog značaja Rodoljubu Šabiću, koji je nekoliko puta kaznio Ministarstvo zbog neispunjavanja naloga. U međuvremenu je tim povodom u Ministarstvo privrede stiglo još nekoliko zahteva. Jedan od njih bio je i iz redakcije „Politike”.

Tadašnji ministar privrede Željko Sertić izjavljivao je da bi prekršio zakon kada bi objavio ugovor o uvođenju profesionalnog menadžmenta u „Železaru Smederevo” bez saglasnosti partnera, odnosno HPK „Inženjeringa”.

„Strani investitor ne želi da dođe u zemlju u kojoj zna da će pred kamerama morati da pregovara. Onog momenta kada kompanija HPK bude saglasna da se ugovor objavi, on će biti objavljen”, rekao je Sertić novinarima krajem oktobra 2015. godine u Skupštini Srbije. U to vreme tim Petera Kamaraša već je uveliko knjižio gubitke.

Kada je potpisivao ugovor u martu 2015. godine, Kamaraš je izjavljivao da će smederevska čeličana do kraja godine biti u plusu.

Kada je Kamaraš jednom prilikom upitan da prokomentariše zašto je u „Železari” ostavio gubitak, ako je već obećao plus na računu, opravdanje je našao u krizi koja je te godine zapljusnula svetsko tržište čelika.