08. septembar 2016. DRUŠTVO – Izvor: Blic – Naslov je tu da zaintrigira, a u stvari najzanimljivije je to što je Goran Pavlović, upravnik Okružnog zatvora u Smederevu, i sam poljoprivrednik i voćar. Poučen iskustvima iz sopstvenog zasada, znanjem, odlučio je da od okružnog zatvora napravi najsavremenije zatvorsko poljoprivredno dobro u Srbiji.
U tome ga je podržalo i Ministarstvo pravde, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija, koja mu je dala skoro odrešene ruke dokle god ne troši državni novac nego ulaže iz onoga što sam zatvor zaradi baveći se poljoprivredom.
Centrala zatvora se nalazi na drugom spratu zgrade MUP-a u Smederevu. Uređena je u skladu sa evropskim standardima. Zanimljivo je da ne postoji nijedna plava stvar u celom zatvoru, zidovi su okrečeni u narandžastu boju. Utvrđeno je da plava boja podstiče agresivnost osuđenika. Sve ćelije bi mogle da se okarakterišu kao sobe da nema vrata sa uskim prorezom. Svaka ima LED televizor sa desetinama kablovskih kanala, izdvojen toalet sa umivaonikom, udoban ležaj sa čistom posteljinom, radni stočić. U suštini zatvor više izgleda kao neki malo lošiji hostel. Zatvorenici imaju pravo na tri obroka dnevno sa minimalnom količinom od 100 grama mesa dnevno.
Ali pravo lice, možemo da kažemo „najneozloglašenijeg zatvora“ Srbije vidite kada dođete na poljoprivredno dobro. Upravnik Pavlović nas je lično proveo kroz poljoprivredno imanje. Na samom ulazu nalazi se lepo uređeni parkić, sa ozidanom fontanom. Objekat gde su smešteni zatvorenici podseća na veću porodičnu kuću. Zatvorsko dobro ima ove godine oko 70 hektara kukuruza, nekoliko hektara šargarepe i luka, farmu od 60 ovaca, desetak krmača, ali ono što je dragulj i ono što ne bismo očekivali da nađemo u zatvoru je definitivno najsavremeniji voćnjak koji postoji u celom Podunavskom regionu. Na nešto preko hektara površine nalaze se gusto posađene jabuke, razmak između stabala je jedan metar. Podloge koje su korišćene su M9 i M26. M9 je slabo bujna, moderna podloga koja traži navodnjavanje. M26 je kržljava i koristi se samo za sorte koje su inače prirodno bujne kako bi ih zaustavila, konkretno u ovom slučaju klon crvenog delišesa red čif.
Voćnjak star tri godina je praktično već formiran. Orezuje se po sistemu italijanske duge rezidbe, dakle to je neki modifikovani pilar sistem. Ceo voćnjak je u sistemu fertigacije i pod sistemom kap po kap. Da bi se osigurali od čestog grada, nalazi se u protivgradnim mrežama. Pavlović je odlučio da cela površina osim jednog metra oko redova bude zatravljena. Sve je pod konac i redovno se frezira.
Kako kaže Pavlović, ovaj voćnjak koji je on osmislio i za koji je dobio podršku njegovog prethodnika, gde redovno određuje zaštitu i prihranu je bolji od njegovih sopstvenih zasada jabuke i trešnje koje ima kod kuće. Na imanju rade osuđenici koji su uglavnom tu zbog lakših prekršaja i isključivo oni koji se dobrovoljno jave. Svi osuđenici koji rade na imanju imaju sva prava, kao i drugi, marendu, popodnevni odmor, bavljenje sportom a uz to imaju i obaveznu užinu, jedan dodatni obrok. Preko vikenda mogu da idu kući, ili im porodice dolaze u posetu. Obično se viđaju sa porodicama kod zatvorske fontane. Svakih šest meseci imaju pravo na godišnji odmor u trajanju od dve nedelje.
Razgovarali smo i sa osuđenicima. Osuđenik Dejan Jovanović iz Suvodola je i sam voćar. U zatvor je dospeo zbog neplaćanja alimentacije. Ne samo da mu rad na imanju ne pada teško, nego kaže da je i puno novih stvari naučio.
Osuđenik Dejan Životić se nikada pre nije bavio poljoprivredom dok nije dospeo u zatvor zbog dilovanja narkotika. U momentu kada smo razgovarali sa njim ostao mu je samo jedan dan robije. Tvrdi da je posle odležane kazne i sam došao na ideju da počne da se bavi voćarstvom. Uslovi u zatvoru su dobri i kaže da je ovde našao prijatelje sa kojima će se družiti i kada se izdržavanje kazne završi. Rad nije naporan.
Kada obiđete Okružni zatvor u Smederevu, shvatite da zatvori u Srbiji apsolutno nisu više onakvi kako ih većina ljudi zamišlja. Nastavak priče o tome kako praktično izgleda živeti i baviti se voćarstvom u zatvoru i s aspekta upravnika, osoblja, ali i zatvorenika možete pogledati ove nedelje u programu „Bolja zemlja“.